Амин Ал-Маайтах – Председател на Органа на специалната икономическа зона Акаба, Найеф Ал-Файез, обсъди днес, неделя, с делегация от Република България инвестиционните възможности в Акаба, като подчерта дълбочината на отличителни отношения между двете страни във всички области, особено търговията и туризма.
По време на срещата, която се проведе в залата на Търговската камара на Акаба, Ал-Файез посочи, че Йордания се характеризира с индустриални зони, които предоставят големи инвестиционни съоръжения и уникални туристически обекти на световно ниво.
Българската делегация включва жени от Българския международен бизнес клуб, който е на работно посещение в Йордания; За да научите за възможностите за сътрудничество и инвестиционни възможности в административната, икономическата и туристическата сфера и проблемите на овластяването на жените в Йордания, организирани от клуба и Българо-йорданската камара за икономическо сътрудничество, базирана в българската столица София, в допълнение към йорданският вестник Al-Dustour.
Ал-Файез каза, че град Акаба в частност и Златният триъгълник като цяло (Акаба, Уади Рум и Петра) предлагат отличителен туристически продукт, както и предоставят търговски и икономически възможности за инвестиции, които стимулират привличането на инвеститори в света, посочвайки, че има възможности за инвестиции за бизнес дами, като ги запознава с дейностите на йорданските жени и тяхната роля в производствения процес за различни хранителни и други индустрии.
И той посочи, че специалната икономическа зона в Акаба предоставя чудесни условия за местни и чуждестранни инвеститори, като посочи, че инвестициите в Йордания са отворени и се ползват с привилегии, най-важната от които е ниската данъчна ставка, която достига само 5 процента, в допълнение до географското местоположение на Акаба, който свързва няколко държави, което го прави важен център за внос и износ чрез неговите пристанища.
Той подчерта, че посещението на българската делегация в Кралството е началото на по-голямо сътрудничество във всички области, особено в промишлеността, културата, туризма и търговията. Това се отразява положително върху укрепването на двустранните отношения между двете приятелски страни, като се посочва, че има споразумения, свързващи Йордания със страните по света в областта на индустриалните и туристическите инвестиции и транзитната търговия, за свързване на Йордания с много страни, най-важните от което е споразумение за свободна търговия между Йордания и Съединените щати, както и търговско споразумение с Европейския съюз.
По отношение на екологичната ситуация в град Акаба, Ал-Файез каза: Съществува глобална тенденция за рециклиране на отпадъците и смекчаване на отрицателното им въздействие, което показва, че град Акаба е един от градовете с чиста среда. Той се занимава научно с предизвикателството на отпадъците.
Той посочи, че органът работи, за да превърне Акаба в един от глобалните модели за опазване на обществената среда, особено на морската среда, и да даде възможност на институциите да прилагат екологична система в съответствие с международните стандарти.
Ал-Файез посочи, че морският бряг на Акаба се простира на разстояние от 27 км, от които 7 км е морски резерват, и това е част от ангажимента на властите за опазване на морската среда. Органът си сътрудничи с всички заинтересовани органи за поддържане на чистотата на плажовете чрез множество кампании, които се организират постоянно и през цялата година.
От своя страна почетният консул в Република България и председател на Българо-йорданската камара за икономическо сътрудничество д-р Хасан Ал Барамауи заяви, че Йордания има добра репутация в световен мащаб поради умерената си политика, която води мъдро ръководство и хиляди български туристи идват в Йордания годишно. Заради големите привилегии, които им предлага.
Той подчерта, че град Акаба е подписал споразумение за побратимяване с българския град Варна през 2001 г., което е допринесло за увеличаване на броя на българските туристи в Йордания, визирайки участието на бизнес дами от Република България в тази среща, което допринася за информирането им за различни инвестиции във всички области и засилва двустранното сътрудничество между двете приятелски страни и отваря пътя за инвестиционни възможности в Йордания, от членове на Клуба на деловите жени в България.
На свой ред ръководителят на делегацията Патриса Кирилва каза, че това е първата българска делегация, която пристига в Йордания, която е разнообразна от различни сектори, представена от 40 българки, като посочи, че визитата ще доведе до сътрудничество между двете приятелски страни във всички икономически, търговски и туристически области.
Кирилва оцени високо представителството на йорданските жени в йорданския парламент, като отбеляза, че това е показател за демократичността, преживявана от йорданския гражданин и неговото участие във вземането на решения.
На свързано ниво делегацията се срещна с йордански бизнесдами в Центъра за социално развитие на принцеса Басма и те обсъдиха редица въпроси, свързани с овластяването на жените и възможността за предоставяне на инвестиционни възможности за йорданската и българската страна.Делегацията беше информирана за опитът на йорданските жени в сферата на бизнеса


